Olej z czarnuszki

Olej z czarnuszki, znany już od czasów starożytnych i zwany „złotem faraonów”, słynie ze swoich licznych właściwości zdrowotnych – znajduje zastosowanie w medycynie chińskiej i ajurwedyjskiej. Wpływa pozytywnie na układ pokarmowy oraz odpornościowy, znajdzie zastosowanie w łagodzeniu objawów alergii, pomoże w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi i tętna, zadba o wrażliwą skórę oraz suche włosy.

Olej z czarnuszki – właściwości

Czarnuszka siewa jest rośliną, która charakteryzuje się wieloma cennymi właściwościami – rośnie głównie w Europie Wschodniej oraz Azji Zachodniej. Z jej nasion pozyskuje się olej, który jest źródłem wielu prozdrowotnych substancji. Wśród nich można wyróżnić nienasycone kwasy tłuszczowe (około 85% składu) – kwas omega-6, omega-9, omega-3. Dodatkowo w oleju z czarnuszki znajdują się: witamina E, biotyna, beta-karoten, sterole, przeciwutleniacze, sole mineralne (cynk, wapń, żelazo, potas, miedź).

Olej z czarnuszki siewnej ma charakterystyczny, wyrazisty smak. Cechuje się także gęstą konsystencją oraz ciemnobrązową barwą.

Może być stosowany u dzieci już na etapie rozszerzania diety lub od 1. roku życia, warto jednak zacząć od kilku kropelek dziennie, a później stopniowo zwiększać dawkę do ¼ łyżeczki. Pełną łyżeczkę oleju z czarnuszki można podawać nie wcześniej niż po osiągnięciu 6. roku życia.

Wiele badań naukowych skupiło się na oleju z czarnuszki i wykazały one szereg skutków wyjątkowo korzystnych dla naszego zdrowia. Można do nich zaliczyć:

• właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwpasożytnicze,

• działanie przeciwbólowe i rozkurczowe,

• obniżenie ciśnienia tętniczego,

• korzystny wpływ na profil lipidowy,

• łagodzenie problemów z układem pokarmowym – refluks, wrzody żołądka i dwunastnicy, zatrucia pokarmowe – istotny jest fakt, że olej z czarnuszki nie podrażnia błony śluzowej żołądka,

• obniża poziom stresu oksydacyjnego,

• działa przeciwalergicznie.

Olej z czarnuszki w kosmetyce

Ważne jest, że olej z czarnuszki siewnej można stosować bezpośrednio na skórę – działa on łagodząco w przypadku drobnych ran i podrażnień. Polecany jest szczególnie do cer suchych, dojrzałych i wrażliwych. Stosowany na twarz, może wspomóc walkę z trądzikiem młodzieńczym czy atopowym zapaleniem skóry. Olej z czarnuszki wykazuje mocne działanie nawilżające, zawiera też dużo antyoksydantów, które zapobiegają powstawaniu zmarszczek.

Olej z czarnuszki może też z powodzeniem być stosowany do pielęgnacji włosów – samodzielnie lub jako dodatek do masek czy odżywek. Nawilży skórę głowy, wspomoże walkę z łupieżem.

Olej z czarnuszki – przeciwwskazania

Warto wiedzieć, że oleju z czarnuszki nie powinny stosować kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz osoby cierpiące na niedociśnienie tętnicze.

Rzadko obserwuje się reakcje alergiczne związane ze spożywaniem oleju z czarnuszki, jednak mogą one wystąpić.

Scroll to Top